خدمات اداری

فهرست خدمات قابل ارائه اداری سامانه اداری و حقوقی صدرا.

اخذ سند مالکیت

بازگشت

هر ملک و خانه ای باید هویت مشخصی داشته باشد و به همین منظور برای آن سندی با مشخصات مالک صادر می شود. بسیاری از افراد ممکن است از مراحل اخذ سند و قوانین آن اطلاعات درستی نداشته باشند اما نگران نباشید مشاوره آنلاین حقوقی می توانید در کوتاه ترین زمان اطلاعات لازم را کسب و برای اخذ سند مالکیت اقدام کنید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

اخذ سند مالکیت برای املاک فاقد سند

مطابق با قوانین تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های فاقد سند، تنها برای املاکی می توان درخواست ثبت و صدور سند داد که امکان دسترسی به مالک و یا وراث وی وجود داشته باشد. این قانون مهلت زمانی نداشته و هر  ساختمانی اگر شرایط دریافت سند را داشته باشد، باید از طریق مراجع قانونی برای آن اقدام شود. اخذ سند مراحلی دارد که باید به درستی طی شود تا در پایان، سند ملک صادر شود.

مراحل اخذ سند مالکیت

همانطور که در قسمت قبلی هم اشاره کردیم برای گرفتن سند مالکیت منزل باید مراحلی توسط مالک و از طریق مراجع قانونی طی شود تا در نهایت سند ملک صادر شود. شما می توانید در هر مرحله ای که ابهاماتی داشتید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات لازم را کسب کنید و با تهیه مدارک لازم به ادارات مربوطه مراجعه نمایید‌. در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم.

۱- تهیه مدارک

در صورتی که ملک بدون سند شما از نوع قولنامه ای است باید یک فتوکپی از سند اولیه ملک و قولنامه ای که نشان دهنده انتقال مالکیت آن است تهیه کنید. در صورتی که ملک شما مشاعی باشد باید فرد متقاضی دست کم یک نوشته به عنوان وکالت نامه داشته باشد. همچنین فرد باید دارای سندی مبنی بر مشاعی بودن ملک باشد.

۲- تهیه نقشه یو تی ام ملک

فردی که قصد اخذ سند مالکیت را دارد باید نقشه ای به عنوان نقشه یو تی ام از ملک خود تهیه کند. فرد می تواند جهت تهیه این نقشه از طریق کارشناس دادگستری اقدام کند و یا اینکه با مراجعه به مهندسین نقشه کش، درخواست تهیه نقشه ملک خود را داشته باشد‌.

 برای اطلاع از نحوه ارتباط با کارشناس دادگستری می توانید با مشاوره حقوقی آنلاین از روند این کار مطلع شوید. پس از این اقدام از سوی مالک، مهندس یا کارشناس مربوطه نقشه ملک را تهیه و به صورت یک فایل در اختیار مالک می گذارد تا فرد این فایل را به مراجع رسیدگی به اخذ سند ارائه دهد.

۳- ارسال مدارک

مدارک لازم برای گرفتن سند مالکیت به صورت زیر است:

شناسنامه و کارت ملی متقاضی

فتوکپی از قولنامه ای که انتقال مالکیت را نشان دهد.

برگه پرداخت هزینه صدور سند

نقشه یو تی ام ملک

فرد باید ابتدا موارد گفته شده را تهیه و سپس به طور اینترنتی ارسال نماید.

۴- تکمیل فرم درخواست پذیرش

مالک پس از طی مراحل قبلی باید وارد سایت ثبت ملک به آدرس www.sabtemelk.ir شود و با تکمیل فرم مربوطه، شماره ورود به سامانه را دریافت نماید. پس از این مرحله در صفحه اول سامانه ثبت ملک در بخش تکمیل درخواست باید شماره دریافتی به همراه کد ملی مالک وارد شود. در صورت بروز هر مشکلی در این مرحله از اخذ سند مالکیت ، می توانید از راه مشاوره حقوقی تلفنی در مدت زمان کمی به حل مشکل پیش آمده، بپردازید.

۵- ارسال مدارک به واحد ثبتی

مالک پس از تکمیل فرم درخواست پذیرش باید یک پرینت از آن گرفته و به همراه مدارکی که از قبل تهیه کرده است، به واحد ثبتی از راه پست ارسال کند. کد رهگیری دریافتی از دفتر پست باید وارد سامانه ثبت ملک شده و شماره پرونده دریافت شود. پس از این مرحله اقداماتی باید از سوی اداره ثبت و صدور سند ملک انجام شود.

موارد عدم صدور سند مالکیت

۱- اگر ملک به طور غیرمجاز ساخته شده و خلافی داشته باشد، اخذ سند مالکیت صورت نمی گیرد.

۲- ساخت ملک در مکان های غیر مسکونی و بدون دریافت مجوز نیز باعث عدم صدور سند می شود.

۳- مشخص نبودن مالک ساختمان و عدم دسترسی به وی

۴- عدم دسترسی به مالک ملک مشاع

کلام آخر

در این مقاله از سایت صدرا با مفاهیم اخد سند مالکیت آشنا شدید. شما می توانید بدون صرف وقت و انرژی و تنها از طریق مشاوره آنلاین حقوقی ، جهت اخذ سند ملک خود اقدامات لازم را انجام دهید و مراحل مورد نظر را به ترتیب طی کنید. توجه داشته باشید که اخذ سند ملک پروسه ای زمان بر است و برای انجام آن باید صبور باشید تا در نهایت سند ملک خود را دریافت کنید.

اخذ سند مالکیت
پیش نیازها
استناد هویتی  
اسناد مالکیت  
کلیدواژه ها
اخذ سند مالکیت , مراحل دریافت سند مالکیت

صدرا در زمینه ارائه خدمات اداری و حقوقی که یکی از مهمترین، پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین نیازهای روزمره مردم است فعالیت می‌کند.

تماس با ما

شماره تماس

66562008

info@sadralaw.com

كارگر جنوبی پايينتر از تقاطع جمهوری روبروی بانك سپه پلاك ٨٣٠

شنبه-چهارشنبه : 8:00صبح -15 عصر
پنجشنبه: 8:00صبح-12:00ظهر


درخواست همکاری

در صورت تمایل به همکاری با مجموعه صدرا لطفا فرم درخواست زیر را تکمیل نمایید.


فرم درخواست همکاری

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت به شرکت آنو مدیا تعلق دارد.