07شهریور

وکالت بلاعزل چیست؟

0 Comments | Return|
0 ( 0 reviews)
|

وکالت بلاعزل چیست؟

امروزه اکثر افراد سعی می کنند جهت انجام دادن اکثر معاملات مربوط به اموال منقول و غیرمنقول خود اقدام به انجام یک سری معاملات در قالب وکالت بلاعزل کنند. البته اکثر این موارد در برخی اوقات بدون داشتن اطلاع کامل از قوانین، مزایا، پیامدها و مشکلاتی که ممکن است رخ دهد انجام می شود. پس با در نظر گرفتن این موضوع قصد داریم برای شما در ادامه تمامی موارد لازم در رابطه با وکالت بلاعزل و چگونگی باطل کردن آن به طور کامل صحبت کنیم.

وکالت بلاعزل چیست و چگونه باطل می شود؟

اگر بخواهیم یک تعریف کامل از وکالت بلاعزل برای شما داشته باشیم باید گفت به وکالتی گفت خواهد شد که در آن موکل دیگر به هیچ عنوان حق عزل وکیل و عزل کردن وکالت را به همراه ندارد مگر آنکه موارد گفته شده به طور کامل در قرارداد ذکر شده باشد یا به عبارت دیگر باید گفت عقد وکالت بلاعزل در ماده ۶۷۹ ق.م به طور کامل بیان شده که طبق آن باید گفت موکل از این امکان برخوردار است در هر زمانی که بخواهد وکیل را عزل کند مگر آنکه وکالت وکیل یا حتی عدم عزل وکیل در داخل قرارداد شرط شده باشد.

با توجه به در نظر گرفتن این ماده با اینکه عقد وکالت جزئی از عقود جایز می باشد و موکل از این امکان برخوردار است که عقد را فسخ و وکیل را نیز عزل نماید، اما چنانچه عقد وکالت یا حتی عدم عزل وکیل در هنگام عقد لازم مانند عقد بیع، نکاح و غیره آورده شود به تبع عقد اصلی که بسیار لازم و ضرورت داشته آن هم لازم خواهد شد و دیگر به هیچ عنوان حق فسخ و عزل وکیل وجود ندارد. لازم به ذکر است به توضیح این موضوع بپردازیم با توجه به موارد گفته شده وکالت بلاعزل با مرگ هر یک از طرفین یا حتی در صورتی که وکیل استعفا دهد، یا چنانچه وکیل توسط موکل عزل شود و جنون پیدا کردن وکیل یا موکل پایان پیدا می کند.

 

 

باطل شدن وکالت

در این بخش قصد  داریم برای شما در رابطه با چگونگی فسخ وکالت بلاعزل مواردی را بیان کنیم. با توجه به در نظر گرفتن این موضوع که وکالت بلاعزل یک وکالت ساده نیست و شاید به خوبی از این موضوع اطلاع داشته باشید که یک نوع وکالت غیر قابل فسخ و پایدار به شمار می رود اما باز هم با توجه به در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده از لحاظ ماهیتی عقدی جایز بوده و مانند وکالت ساده در صورت فوت یا جنون گرفتن طرفین قابل فسخ است و از بین خواهد رفت و دیگر به هیچ عنوان آن وکالت ارزش عملی نداشته و باطل می شود.

 

در صورتی که وکالت چندین بار پیاپی تفویض شده باشد باز هم امکان از بین رفتن آن وجود دارد، در هر صورت یک سری استثنا وجود دارد که با توجه به تمامی شرایط باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد به همین دلیل لازم است که تمامی افراد پس از آنکه وکالت بلاعزل در رابطه با فروش املاک یا خودرو را دریافت کردند باید در اولین فرصت اقدام به انتقال قطعی و رسمی در داخل دفاتر اسناد رسمی بدون آن که موکل حضور داشته باشد اقدام کنند. در مطالب فوق نیز گفته شد در صورت فوت یا حتی جنون موکل دیگر وکالت به ‌هیچ ‌عنوان ارزشی ندارد و لازم است که برای انتقال حتماً وراث متوفی در آنجا حضور داشته باشد که به وجود آمدن چنین فرایندی می‌ تواند بسیار وقت گیر یا حتی مشکلات پیچیده ‌ای را نیز در پی داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

سخن پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم با توجه به این موضوع که وکالت بلاعزل در بیشتر موارد می تواند هدف اصلی طرفین را تامین کند و از امتیازات بسیار خاصی نیز برخوردار می باشد.  اما باز هم در بسیاری از مواقع برخی افراد تنها به این دلیل که دانش کافی و اطلاعات لازم در این زمینه را ندارند ممکن است ضرر های غیرقابل جبرانی را برای خود به وجود بیاورند.

به همین دلیل پیشنهاد می دهیم که حتما در وهله اول با یک وکیل مجرب در این زمینه مشورت های لازم را انجام داده تا به هیچ عنوان در آینده دچار مشکل نشوید، چرا که راه اقدام برای کلاهبرداری از طریق وکالت از وجود دارد. شما می توانید در زمینه های کارشناسی ملک از خدمات مشاوره آنلاین حقوقی و تلفنی مجموعه ما بهره‌مند شوید.

Related

طلاق توافقی

طلاق توافقی

در برخی شرایط زندگی زوجین مجبور می‌شوند که بنا به دلایل...

Read More >
 مشاوره ملک چه خدماتی انجام می دهد؟

مشاوره ملک چه خدماتی انجام می دهد؟

مشاوره ملک، خدمات متفاوتی را در زمینه‌های گوناگون به شم...

Read More >
مشاوره خرید ملک درتهران

مشاوره خرید ملک درتهران

خرید ملک یکی از تصمیمات بسیار بزرگ و مهم برای هر فردی اس...

Read More >
مشاور حقوقی ارث

مشاور حقوقی ارث

اگر نسبت ‌به اهمیت مشاوره حقوقی ارث اطلاعاتی بایستی بگ...

Read More >
مشاوره ملک

مشاوره ملک

خرید و فروش ملک، قوانین وسیع و گسترده ای دارد که اگر فرد...

Read More >
مزایا مشاوره ملک

مزایا مشاوره ملک

مشاوره حقوقی می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای افراد...

Read More >
Name

صدرا در زمینه ارائه خدمات اداری و حقوقی که یکی از مهمترین، پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین نیازهای روزمره مردم است فعالیت می‌کند.

تماس با ما

شماره تماس

66562008

info@sadralaw.com

كارگر جنوبی پايينتر از تقاطع جمهوری روبروی بانك سپه پلاك ٨٣٠

شنبه-چهارشنبه : 8:00صبح -15 عصر
پنجشنبه: 8:00صبح-12:00 ظهر


درخواست همکاری

در صورت تمایل به همکاری با مجموعه صدرا لطفا فرم درخواست زیر را تکمیل نمایید.


فرم درخواست همکاری


کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت به شرکت آنو مدیا تعلق دارد.